Witamy na stronie MBB Kłopot Polski | Deutsch
Winieta
MBB KŁOPOT
Start | Bociany | Dla Przyrodnika | Muzeum | Edukacja | Kontakt | Galerie | Do pobrania
Gubińskie mokradła - pierwszy prywatno-państwowy rezerwat przyrody w lubuskiem
Strona główna  >   Przyroda  >   Gubińskie mokradła - pierwszy prywatno-państwowy rezerwat przyrody w lubuskiem

Zlokalizowany na południe od granicy Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, a położony w bezpośredniej bliskości Gubina, teren pełnił w przeszłości funkcję poligonu.

W początkach marca 2011 Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim utworzył rezerwat przyrody "Gubińskie Mokradła". Obiekt, położony w granicach administracyjnych Miasta Gubina, zajmuje powierzchnię 99,8019 i chroni populacje ptaków wodnych i błotnych oraz ich siedliska.

Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona ptaków i ich siedlisk. Ogółem stwierdzono tu występowanie 116 gatunkow ptaków. Ponad 100 z nich to gatunki odbywające tu lęgi lub prawdopodobnie lęgowe.
Prawie 50 spośród stwierdzonych gatunków ptaków to gatunki zagrożone bądź rzadkie, zasługujące na specjalną uwagę i ochronę. Ponad 20 z nich to gatunki chronione w Unii Europejskiej, wymienione w załączniku I do Dyrektywy Ptasiej UE. Są to: batalion, bąk, bielik, błotniak stawowy, bocian biały i czarny, czapla biała, derkacz, kropiatka, zielonka, dzięcioł czarny, gąsiorek, jarzębatka, kania czarna, kania rdzawa, łabędź krzykliwy, rybitwa czarna, lerka, łabędź krzykliwy, rożeniec, zimorodek i żuraw. Dla co najmniej 8 z nich - bąka, derkacza, kropiatki, gąsiorka, jarzębatki, rybitwy czarnej, zielonki i żurawia - obszar rezerwatu stanowi ważne miejsce lęgów.


źródło danych: http://mokradła.pl/

» Na górę » Strona Główna
Dodatkowe informacje
» Kłopot
» Krzesiński Park Krajobrazowy
» Rezerwat torfowiskowy "Młodno"
» Dolina Uradzka / Pola bieganowskie
» Gubińskie mokradła - pierwszy prywatno-państwowy rezerwat przyrody w lubuskiem
» Ścieżka rowerowa: Kłopot - Szydłów - Kłopot
Warto zobaczyć
akcja
akcja
akcja
akcja
© MBB Kłopot :: Powered by m-Admin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia